malastandardduza
Wybór aparatu

Wybór konkretnego typu aparatu w znacznej mierze zależy od charakterystyki ubytku słuchu, ale zależy też od osobistych preferencji pacjenta. Najważniejszą funkcją aparatu słuchowego jest poprawa słyszenia i rozumienia, zwłaszcza w sytuacjach gdy tego potrzebujesz. Niektóre osoby chciałyby, aby ich aparat słuchowy był jak najbardziej elegancki i niewidoczny jak to tylko możliwe, podczas gdy inne wolą, aby był prosty w użyciu i obsłudze. W każdym przypadku specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie i pomoże ci dokonać najlepszego wyboru.

Czynniki fizjologiczne

 1. Wielkość (stopień) ubytku słuchu
  Twój specjalista przebada cię, aby określić stopień ubytku słuchu. Od tego zależy dalszy przebieg doboru aparatu słuchowego. Przy głębokich ubytkach słuchu zastosowanie aparatu wewnątrzusznego może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
 2. Anatomia ucha
  Wnętrze ucha jest indywidualną cechą każdej osoby. W większości przypadków wielkość kanału słuchowego jest wystarczająco duża, by zmieścić aparat wewnątrzuszny, ale czasem nie wystarczająco duża, by głęboko wpasować w kanał uszny najmniejsze typy aparatów słuchowych.
 3. Czy potrzebujesz dwóch aparatów słuchowych?
  W przypadku ubytku słuchu, który dotknął oboje uszu powinieneś rozważyć noszenie dwóch aparatów słuchowych. Po to, aby poprzez odtworzenie naturalnego procesu słyszenia lokalizacja dochodzących dźwięków była łatwiejsza. W porównaniu z jednym aparatem, jakość dźwięku, rozumienie i komfort słyszenia są zwykle lepsze.

Lepsze słyszenie oznacza lepszy komfort życia, więc zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie. Bez względu na możliwości finansowe powinieneś starać się wybrać aparat słuchowy, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Ubytek słuchu jest często spotykaną dolegliwością. Większość osób mających problemy ze słuchem mogłaby odnieść znaczną korzyść z używania nowoczesnych aparatów słuchowych, ponieważ ułatwiają one rozumienie mowy nawet w trudnych sytuacjach. Opory ludzi przed użyciem aparatów słuchowych wynikają między innymi z tego, że nie chcą się przyznać do tej dolegliwości, inni sądzą, że aparaty słuchowe to duże, nieporęczne urządzenia, które nosili ich dziadkowie lub nie wierzą w skuteczność aparatów. Na szczęście nie stanowi to już problemu!

Wyobraź sobie, że:

 • Rozmowa telefoniczna nie sprawia problemu
 • Rozmowa bez prośby o powtarzanie
 • Odkrycie ponownie wszystkich dźwięków otoczenia, natury, które wydawały się już stracone: śpiew ptaków, szelest liści, szum morza.
 

Oddziały i punkty konsultacyjne

Copyright by AS-Med Protetyka Słuchu
Drukuj | Do góry
zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information