AS-Med.org.pl Porady Przyzwyczajenie się
malastandardduza
Przyzwyczajenie się

Nowe dźwięki

Przyzwyczajenie się do wzmacnianych dźwięków trwa trochę czasu. Słyszenie każdej osoby pogarsza się wraz z wiekiem i często nie zdajemy sobie sprawy, że straciliśmy zdolność do słyszenia pewnych dźwięków. Słyszenie własnych kroków na twardej posadzce czy mruczenia lodówki to typowe przykłady dźwięków które można zapomnieć. Po założeniu aparatów słuchowych te dźwięki wydadzą się całkiem nowe i trzeba będzie się do nich przyzwyczaić. Jest to normalna reakcja. Z czasem nauczysz się nie reagować na dźwięki, które nie są istotne.

Daj sobie czas

Mało osób potrafi natychmiast przystosować się do nowych aparatów słuchowych. Do mózgu dociera wiele nowych informacji, przez co przystosowywanie się może być trochę czasochłonne i utrudnione. Zacznij więc od noszenia aparatu przez kilka godzin dziennie, a następnie stopniowo wydłużaj ten okres, aż będziesz czuł się w aparatach komfortowo przez cały dzień.

Przydatne uwagi

Słyszenie w hałasie jest jedną z najtrudniejszych sytuacji dla osoby niedosłyszącej. Jednak istnieją proste sposoby radzenia sobie w najbardziej typowych sytuacjach. Do dwóch najważniejszych należy zaliczyć eliminowanie źródeł hałasu (np. poprzez zamknięcie okna, ściszenie telewizora) i unikanie rozmowy gdy rozmówca znajduje się w innym pomieszczeniu. Ponieważ aparaty słuchowe wychwytują i wzmacniają wszystkie dźwięki zarówno te chciane jak i te niechciane dźwięki, musisz nauczyć się koncentrować na słowach, które chcesz słyszeć.

 

Oddziały i punkty konsultacyjne

Copyright by AS-Med Protetyka Słuchu
Drukuj | Do góry
zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information