malastandardduza
Problemy

Osoby z ubytkiem słuchu często stwierdzają, że "słyszą, lecz nie rozumieją". Jest to spowodowane pewnymi trudnościami w komunikowaniu się.

  1. Problemy ze słyszeniem cichych dźwięków Powszechnie uważa się, że utrata słuchu wiąże się ze słyszeniem ciszej. Nie jest to do końca prawdą, gdyż podgłośnienie telewizora lub mówienie głośniej może poprawić sytuację tylko w przypadku niewielkiego ubytku słuchu.
  2. Ubytek na wysokich częstotliwościach Osoby z ubytkiem słuchu w zakresie wysokich częstotliwościach mają przeważnie problemy ze słyszeniem i rozumieniem cichych, wysokoczęstotliwościowych spółgłosek, takich jak: t, sz, f, p, s. Może to oznaczać problemy z rozróżnianiem słów i utrudnić komunikację, a czasami skutkować błędnymi odpowiedziami na zadane pytania.
  3. Trudność z rozumieniem mowy w hałasie (utrata skupienia)

Osoby, którym rozumienie mowy w ciszy i rozmowa z drugą osobą nie sprawiają trudności mogą mieć problemy z rozumieniem mowy w hałasie.

Poziom hałasu nie musi być tak duży jak rozmowy, ale może być wystarczający by utrudnić rozumienie. Osoba normalnie słysząca potrafi oddzielić rozmowę od hałaśliwych dźwięków w tle, ale ktoś z uszkodzonym słuchem dźwięki w tle, takie jak rozmowa innych osób w restauracji czy nawet naturalne dźwięki otoczenia, mogą uczynić rozumienie mowy niemożliwym.

Gdy zauważymy u siebie bądź u kogoś że wybiera tylko fragmenty rozmowy ("słucha tylko tego co chce usłyszeć"), prawdziwym winowajcą może utrata słuchu.

 

Oddziały i punkty konsultacyjne

Copyright by AS-Med Protetyka Słuchu
Drukuj | Do góry
zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information