malastandardduza
Porady
NFZ - kody świadczeń od 01.01.2014 r.

Tabelaryczne zestawienie kodów świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia do wniosków na aparaty słuchowe, wkładki uszne i systemy wspomagające słyszenie

 

Typ aparatu

Pacjenci

KOD do wniosku

Kwota dofin. NFZ

Przysługuje

Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne

Osoby do 26 roku życia

P.084.01

Kwota: 2000 zł
na każde ucho

co 3 lat

Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne

Osoby po 26 roku życia

P.084.00

Inwalidzi wojenni: 1000 zł
Pozostali: 700 zł

co 5 lat

Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne

Osoby do 26 roku życia

P.085.01

Kwota: 1800 zł
na każde ucho

co 3 lat

Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne

Osoby po 26 roku życia

P.085.00

Kwota: 1260 zł

co 5 lat

Wkładka

Osoby do 26 roku życia

P.086.01

Kwota: 60 zł

dzieci w okresie wzrostu na zlecenie lekarza

Wkładka

Osoby po 26 roku życia

P.086.00

Kwota: 50 zł

co 5 lat

System wpomagające słyszenie

 

P.087.01

Kwota 2750 zł

co 5 lat


 

 
Czy zdecydować się na aparat słuchowy?

Wiele osób z ubytkiem słuchu wzbrania się przed poszukiwaniem efektywnego sposobu rozwiązania swoich problemów w porozumiewaniu się. Zdarza się, że nawet wtedy, kiedy decydują się na wizytę w gabinecie protetyka słuchu, spodziewają się tylko potwierdzenia, że nie jest im potrzebna żadna pomoc. Doświadczony audiotprotetyk może zidentyfikować obawy pacjenta i umiejętnie wyjaśnić pojawiające się wątpliwości. Dlatego podejście do każdego pacjenta musi być indywidualne. Zadaniem protetyka jest skuteczne rozwiązanie problemów pacjenta w kominikowaniu się i udzieleniu mu pomocy w podjęciu wyboru najlepszego sposobu na poprawienie jakości jego życia.

Pacjent, który kupuje swój pierwszy aparat słuchowy zazwyczaj ma wiele wątpliwości, które dotyczą
zmiany własnego wizerunku, sposobu obsługi aparatu, możliwych problemów technicznych, serwisowania, dostępu do pomocy protetyka w sytuacji problemów, czy też wiele innych, nie sposób ich wszystkich wymienić.

Należy pamiętać, że celem wszystkich zaangażowanych w proces aparatowania jest poprawienie
możliwości słuchowych pacjenta z niedosłuchem. Każdy, a więc zarówno pacjent, jak i członkowie
jego rodzicy a także protetyk chcą skutecznie rozwiązać problem niedosłuchu. Pacjent musi być gotowy do zaakceptowania pozytywnego wpływu aparatów podnoszącego jakość jego życia. Członkowie rodziny powinni zrozumieć, jak aparaty działają, a także wiedzieć, w jaki sposób można pomóc bliskiej osobie w osiagnięciu najlepszych rezultatów. Protetyk słuchu pragnie dostarczyć pacjentowi jak najlepszą jakość swoich usług.

Zdajemy sobie sprawę, że zaakceptowanie aparatów słuchowych jest trudną decyzją podejmowaną na wiele lat. Profesjonalne przeprowadzenie pacjenta przez cały ten proces jest niezbędne do osiągnięcia najlepszego możliwego rozwiązania problemów wynikających z niedosłuchu.

 
Narząd słuchu

Narząd słuchu składa się z trzech głównych części, z których każda ma istotne znaczenie dla tego, aby dobrze słyszeć. Jeśli cokolwiek zaburzy prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu może to wpłynąć na zakłócenie w odbiorze i interpretacji dźwięków.

Budowa ucha

Ucho zewnętrzne

Małżowina uszna ma za zadanie zebrać dźwięki z otoczenia i przekazać je do przewodu słuchowego.

Ucho środkowe

Fala dźwiękowa w przewodzie słuchowym wprawia w drgania błonę bębenkową, która z kolei porusza delikatne kosteczki ucha środkowego (Młoteczek, Kowadełko i Strzemiączko).

Ucho wewnętrzne

Ruch kosteczek słuchowych przekazuje drgania do ślimaka w uchu wewnętrznym. Drgania te odbierane przez komórki rzęsate przetwarzane są na impulsy nerwowe i przekazywane do mózgu. Tam są one identyfikowane jako muzyka, szczekanie psa, szum wody, odgłos dzwonka, mowa itd.

Badania diagnostyczne są ważnym elementem zdrowego trybu życia. Dlatego warto regularnie badać słuch szczególnie po 50 roku życia. Sprawdź gdzie możesz bezpłatnie i szybko zbadać słuch w gabinecie AS-Med.

 
Objawy

Ubytek słuchu nie jest problemem, który dotyczy wyłącznie osób starszych. Coraz częściej są wykrywane u osób młodych, które są narażone na kontakt z głośnymi dźwiękami, lekami oraz zagrożeniami cywilizacyjnymi.

Wiele osób na całym świecie niedosłyszy. Wielu z nich mogłoby słyszeć lepiej przy pomocy aparatów słuchowych. Wykrycie ubytku słuchu oraz decyzja o noszeniu aparatów słuchowych może znacznie poprawić komfort życia codziennego.

Jeżeli sądzisz, że masz problemy ze słuchem przeczytaj o objawach występujących w przypadku jego ubytku, oceń swoje słyszenie, a następnie dowiedz się co dalej.

Najczęściej ubytek słuchu pojawia się niezauważalnie i narasta stopniowo, więc objawy są często trudne do zidentyfikowania. Może się to przejawiać w niezrozumieniu rozmówców lub proszeniu o powtórzenie fragmentu wypowiedzi, trudności w zrozumieniu wypowiedzi w telewizji, lub słyszenia ale nie rozumienia poszczególnych słów. Gdy nasz słuch zaczyna się pogarszać zaczynamy żyć w świecie, który jest uboższy o pewne dźwięki codziennego życia, takich jak krople deszczu, szelest liści czy głosy ptaków.

Jeżeli zauważyłeś u siebie niektóre z wymienionych objawów, może okazać się, że nadszedł czas na badanie słuchu i wizytę u specjalisty:

 • • Rozmówcy wydają się niewyraźnie mówić
 • • Musisz się mocno skupić, aby usłyszeć mowę lub szept
 • • Masz problem ze słyszeniem dobiegających z innej strony niż przed tobą lub z większej odległości
 • • Zaczynasz patrzeć na usta rozmówcy by go rozumieć
 • • Zrozumienie jest coraz trudniejsze podczas rozmowy w grupie, na spotkaniu, w szkole, w kościele
 • • Coraz głośniej słuchasz telewizora lub radia
 • • Problemem jest dobre słyszenie podczas rozmawiania przez telefon
 • • Słabo słyszysz w głośnych miejscach, takich jak restauracja lub samochód
 • • Rodzina i znajomi uważają, że często muszą powtarzać swoje wypowiedzi dla ciebie
 
Problemy

Osoby z ubytkiem słuchu często stwierdzają, że "słyszą, lecz nie rozumieją". Jest to spowodowane pewnymi trudnościami w komunikowaniu się.

 1. Problemy ze słyszeniem cichych dźwięków Powszechnie uważa się, że utrata słuchu wiąże się ze słyszeniem ciszej. Nie jest to do końca prawdą, gdyż podgłośnienie telewizora lub mówienie głośniej może poprawić sytuację tylko w przypadku niewielkiego ubytku słuchu.
 2. Ubytek na wysokich częstotliwościach Osoby z ubytkiem słuchu w zakresie wysokich częstotliwościach mają przeważnie problemy ze słyszeniem i rozumieniem cichych, wysokoczęstotliwościowych spółgłosek, takich jak: t, sz, f, p, s. Może to oznaczać problemy z rozróżnianiem słów i utrudnić komunikację, a czasami skutkować błędnymi odpowiedziami na zadane pytania.
 3. Trudność z rozumieniem mowy w hałasie (utrata skupienia)

Osoby, którym rozumienie mowy w ciszy i rozmowa z drugą osobą nie sprawiają trudności mogą mieć problemy z rozumieniem mowy w hałasie.

Poziom hałasu nie musi być tak duży jak rozmowy, ale może być wystarczający by utrudnić rozumienie. Osoba normalnie słysząca potrafi oddzielić rozmowę od hałaśliwych dźwięków w tle, ale ktoś z uszkodzonym słuchem dźwięki w tle, takie jak rozmowa innych osób w restauracji czy nawet naturalne dźwięki otoczenia, mogą uczynić rozumienie mowy niemożliwym.

Gdy zauważymy u siebie bądź u kogoś że wybiera tylko fragmenty rozmowy ("słucha tylko tego co chce usłyszeć"), prawdziwym winowajcą może utrata słuchu.

 
Test słuchu

Poświęć kilka chwil na rozwiązanie naszego testu słuchu online.

 
Badanie słuchu

Wiele osób konsultuje się z lekarzem rodzinnym, jeżeli skarżą się na pogorszenie słyszenia. Jeżeli zaistnieje podejrzenie pacjent jest kierowany do lekarza specjalizującego się w problemach słuchu (np. audiolog, laryngolog).

Jeśli wykryta wada nie wymaga medycznej ani chirurgicznej interwencji, pacjent jest odsyłany do specjalisty na kompleksowe badanie słuchu.

Specjalista rozpocznie badanie od zapoznania się z historią twojego słyszenia. Następnie:

 1. Zbada przy pomocy otoskopu twoje uszy
 2. Wykona kompleksowe badanie słuchu, którego efektem będzie audiogram pokazujący wielkość ubytku
 3. Postara się określić w jakim stopniu rozumiesz mowę

Wszystkie testy są bezbolesne zajmują mało czasu.

Audiogram to graficzne przedstawienie wyniku badania słuchu. Dokładniej, jest to wydruk prezentujący na jakich częstotliwościach i z jaką głośnością badany słyszy. Badanie wykonywane jest dla każdego ucha oddzielnie.

 1. Badany ma założone słuchawki i słucha prostych, czystych dźwięków o częstotliwościach od 125Hz do 8000Hz (są to częstotliwości najistotniejsze dla codziennego słyszenia).
 2. Badany sygnalizuje poprzez naciśnięcie przycisku czy w danym momencie słyszy podawany dźwięk.
 3. Specjalista orientuje się kiedy ich słyszenie sprawia trudność i określić próg słyszenia.
 4. Progi słyszenia są zapisywane na audiogramie z określeniem ich częstotliwości, głośności i ucha w dB HL.

Na szczęście istnieje wiele sposobów pomocy osobom z ubytkiem słuchu. Chociaż tylko niektóre problemy mogą być rozwiązane przy pomocy zabiegów chirurgicznych, duża liczba osób odnosi korzyść z noszenia aparatów słuchowych.

Chociaż nawet najbardziej zaawansowane aparaty słuchowe nie przywrócą normalnego słuchu, to mogą znacząco poprawić słyszenie. Jeżeli poświęcisz niezbędny czas na przyzwyczajenie się do noszenia profesjonalnie dopasowanych aparatów słuchowych, zauważysz znaczną poprawę słyszenia.

 
Wybór aparatu

Wybór konkretnego typu aparatu w znacznej mierze zależy od charakterystyki ubytku słuchu, ale zależy też od osobistych preferencji pacjenta. Najważniejszą funkcją aparatu słuchowego jest poprawa słyszenia i rozumienia, zwłaszcza w sytuacjach gdy tego potrzebujesz. Niektóre osoby chciałyby, aby ich aparat słuchowy był jak najbardziej elegancki i niewidoczny jak to tylko możliwe, podczas gdy inne wolą, aby był prosty w użyciu i obsłudze. W każdym przypadku specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie i pomoże ci dokonać najlepszego wyboru.

Czynniki fizjologiczne

 1. Wielkość (stopień) ubytku słuchu
  Twój specjalista przebada cię, aby określić stopień ubytku słuchu. Od tego zależy dalszy przebieg doboru aparatu słuchowego. Przy głębokich ubytkach słuchu zastosowanie aparatu wewnątrzusznego może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
 2. Anatomia ucha
  Wnętrze ucha jest indywidualną cechą każdej osoby. W większości przypadków wielkość kanału słuchowego jest wystarczająco duża, by zmieścić aparat wewnątrzuszny, ale czasem nie wystarczająco duża, by głęboko wpasować w kanał uszny najmniejsze typy aparatów słuchowych.
 3. Czy potrzebujesz dwóch aparatów słuchowych?
  W przypadku ubytku słuchu, który dotknął oboje uszu powinieneś rozważyć noszenie dwóch aparatów słuchowych. Po to, aby poprzez odtworzenie naturalnego procesu słyszenia lokalizacja dochodzących dźwięków była łatwiejsza. W porównaniu z jednym aparatem, jakość dźwięku, rozumienie i komfort słyszenia są zwykle lepsze.

Lepsze słyszenie oznacza lepszy komfort życia, więc zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie. Bez względu na możliwości finansowe powinieneś starać się wybrać aparat słuchowy, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Ubytek słuchu jest często spotykaną dolegliwością. Większość osób mających problemy ze słuchem mogłaby odnieść znaczną korzyść z używania nowoczesnych aparatów słuchowych, ponieważ ułatwiają one rozumienie mowy nawet w trudnych sytuacjach. Opory ludzi przed użyciem aparatów słuchowych wynikają między innymi z tego, że nie chcą się przyznać do tej dolegliwości, inni sądzą, że aparaty słuchowe to duże, nieporęczne urządzenia, które nosili ich dziadkowie lub nie wierzą w skuteczność aparatów. Na szczęście nie stanowi to już problemu!

Wyobraź sobie, że:

 • Rozmowa telefoniczna nie sprawia problemu
 • Rozmowa bez prośby o powtarzanie
 • Odkrycie ponownie wszystkich dźwięków otoczenia, natury, które wydawały się już stracone: śpiew ptaków, szelest liści, szum morza.
 
Przyzwyczajenie się

Nowe dźwięki

Przyzwyczajenie się do wzmacnianych dźwięków trwa trochę czasu. Słyszenie każdej osoby pogarsza się wraz z wiekiem i często nie zdajemy sobie sprawy, że straciliśmy zdolność do słyszenia pewnych dźwięków. Słyszenie własnych kroków na twardej posadzce czy mruczenia lodówki to typowe przykłady dźwięków które można zapomnieć. Po założeniu aparatów słuchowych te dźwięki wydadzą się całkiem nowe i trzeba będzie się do nich przyzwyczaić. Jest to normalna reakcja. Z czasem nauczysz się nie reagować na dźwięki, które nie są istotne.

Daj sobie czas

Mało osób potrafi natychmiast przystosować się do nowych aparatów słuchowych. Do mózgu dociera wiele nowych informacji, przez co przystosowywanie się może być trochę czasochłonne i utrudnione. Zacznij więc od noszenia aparatu przez kilka godzin dziennie, a następnie stopniowo wydłużaj ten okres, aż będziesz czuł się w aparatach komfortowo przez cały dzień.

Przydatne uwagi

Słyszenie w hałasie jest jedną z najtrudniejszych sytuacji dla osoby niedosłyszącej. Jednak istnieją proste sposoby radzenia sobie w najbardziej typowych sytuacjach. Do dwóch najważniejszych należy zaliczyć eliminowanie źródeł hałasu (np. poprzez zamknięcie okna, ściszenie telewizora) i unikanie rozmowy gdy rozmówca znajduje się w innym pomieszczeniu. Ponieważ aparaty słuchowe wychwytują i wzmacniają wszystkie dźwięki zarówno te chciane jak i te niechciane dźwięki, musisz nauczyć się koncentrować na słowach, które chcesz słyszeć.

 
Zalecenia

Aparaty słuchowe nie są niezniszczalne.

Aparaty słuchowe są zaprojektowane w sposób pozwalający na ich używanie w różnych warunkach i dużym zakresie temperatur, a nawet na ich upuszczenie z niedużej wysokości. Jednak nie są wodoodporne i nie powinny być używane pod prysznicem, w wannie, czy podczas pływania.

Jeżeli Twoje aparaty po zamoczeniu nie działają po paru godzinach osuszania, należy skontaktować się ze specjalistą.

Warunki zewnętrzne

Wilgotność, pocenie się lub kondensacja pary mogą być przyczyną problemów, w zależności od pory roku, skłonności do pocenia się i rodzaju aparatu słuchowego. By zapobiec tego typu problemom należy używać specjalnych, łatwych w użyciu, zestawów suszących. Nieduży wydatek na zakup takiego zestawu i jego regularne stosowanie może wydłużyć życie aparatu słuchowego nawet o kilka lat.

Zdejmuj aparaty słuchowe przed pójściem spać i postaraj się przyzwyczaić do otwierania komory baterii, gdy zdejmujesz aparaty, aby upewnić się, że są one wyłączone.

 
Pielęgnacja

Bez względu na typ aparatów słuchowych codzienne ich czyszczenie jest bardzo ważne dla zapewnienia optymalnego działania aparatów.
Poniżej przedstawiono zalecenia dotyczące regularnego czyszczenia aparatów słuchowych:

Aparaty słuchowe zauszne (BTE)

 • • Czyść aparaty słuchowe i wkładki suchą szmatką. Nigdy nie myj aparatów!
 • • Upewnij się, że w otworze wkładki nie ma woskowiny
 • • Gdy nie używasz aparatów otwórz szufladkę baterii

Czyszczenie wkładek

 • • Wkładki należy czyścić regularnie
 • • Odłącz wkładkę i rurkę od aparatu słuchowego
 • • Umyj wkładkę letnią wodą lub wodą z mydłem.
 • • Wypłucz wkładkę w wodzie
 • • Wytrzyj wkładkę szmatką
 • • Wszystkie krople wody wewnątrz wkładki i rurki należy osuszyć.
 • • Upewnij się, że zarówno wkładka jak i rurka są całkowicie suche przed ich ponownym połączeniem z aparatem słuchowym

Aparaty słuchowe wewnątrz uszne

W przewodzie słuchowym wytwarzana jest woskowina dlatego bardzo ważne jest czyszczenie filtru woskowiny przynajmniej raz dziennie. Czego nie robić z aparatem Nigdy nie czyść aparatu słuchowego wodą ani alkoholem. Możesz czyścić obudowę aparatu czystą szmatką lub przy pomocy specjalnych urządzeń i środków, które otrzymałeś przy zakupie aparatu. Możesz również użyć miękkiej, suchej szczoteczki do zębów.

Aparaty słuchowe nie powinny być narażone na działanie znacznego ciepła. Należy je również chronić przed znaczną wilgocią i unikać: saun, kąpieli i dużego deszczu.

Jeżeli aparat słuchowy został narażony na działanie cieczy lub wilgoci, należy go ostrożnie wytrzeć, osuszyć i o dalszą poradę spytaj specjalistę.

 

Oddziały i punkty konsultacyjne

Copyright by AS-Med Protetyka Słuchu
Drukuj | Do góry
zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information