AS-Med.org.pl Porady Badanie słuchu
malastandardduza
Badanie słuchu

Wiele osób konsultuje się z lekarzem rodzinnym, jeżeli skarżą się na pogorszenie słyszenia. Jeżeli zaistnieje podejrzenie pacjent jest kierowany do lekarza specjalizującego się w problemach słuchu (np. audiolog, laryngolog).

Jeśli wykryta wada nie wymaga medycznej ani chirurgicznej interwencji, pacjent jest odsyłany do specjalisty na kompleksowe badanie słuchu.

Specjalista rozpocznie badanie od zapoznania się z historią twojego słyszenia. Następnie:

  1. Zbada przy pomocy otoskopu twoje uszy
  2. Wykona kompleksowe badanie słuchu, którego efektem będzie audiogram pokazujący wielkość ubytku
  3. Postara się określić w jakim stopniu rozumiesz mowę

Wszystkie testy są bezbolesne zajmują mało czasu.

Audiogram to graficzne przedstawienie wyniku badania słuchu. Dokładniej, jest to wydruk prezentujący na jakich częstotliwościach i z jaką głośnością badany słyszy. Badanie wykonywane jest dla każdego ucha oddzielnie.

  1. Badany ma założone słuchawki i słucha prostych, czystych dźwięków o częstotliwościach od 125Hz do 8000Hz (są to częstotliwości najistotniejsze dla codziennego słyszenia).
  2. Badany sygnalizuje poprzez naciśnięcie przycisku czy w danym momencie słyszy podawany dźwięk.
  3. Specjalista orientuje się kiedy ich słyszenie sprawia trudność i określić próg słyszenia.
  4. Progi słyszenia są zapisywane na audiogramie z określeniem ich częstotliwości, głośności i ucha w dB HL.

Na szczęście istnieje wiele sposobów pomocy osobom z ubytkiem słuchu. Chociaż tylko niektóre problemy mogą być rozwiązane przy pomocy zabiegów chirurgicznych, duża liczba osób odnosi korzyść z noszenia aparatów słuchowych.

Chociaż nawet najbardziej zaawansowane aparaty słuchowe nie przywrócą normalnego słuchu, to mogą znacząco poprawić słyszenie. Jeżeli poświęcisz niezbędny czas na przyzwyczajenie się do noszenia profesjonalnie dopasowanych aparatów słuchowych, zauważysz znaczną poprawę słyszenia.

 

Oddziały i punkty konsultacyjne

Copyright by AS-Med Protetyka Słuchu
Drukuj | Do góry
zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information