malastandardduza
Testy na wytrzymałość aparatów słuchowych
Testy na wytrzymałość aparatów słuchowych
Testy na wytrzymałość aparatów słuchowych
AS-MED PROTETYKA SŁUCHU, ul. Hallera 18, Piastów

Komora ciszy

 

Współczesne aparaty słuchowe muszą przejść wiele testów, aby upewnić się co do ich najwyższej jakości oraz niezawodności działania. Muszą być tak wykonane, aby były w stanie znieść większość trudów dnia codziennego. Przed wprowadzeniem do sprzedaży nowego aparatu słuchowego, konstruktorzy spędzają wiele godzin nad projektem, budową i odpowiednim wyborem materiałów do produkcji – a to wszystko w celu zapewnienia jego wieloletniego nieprzerwanego działania.
Testując aparaty słuchowe wielokrotnie naciska się wszystkie zewnętrzne przyciski, otwiera i zamyka komorę baterii, czy rożek wygina do przodu i tyłu. Także wewnętrzne części aparatu poddaje się testom w maszynach, które naśladują to, co ludzie i środowisko zewnętrzne potrafią zrobić z aparatami słuchowymi. Oto niektóre z testów, przez jakie muszą przejść aparaty słuchowe zanim będą oferowane w sieci oddziałów i punktów konsultacyjnych AS-Med Protetyka Słuchu .

  

 

Test ciepła i wilgoci

 W celu sprawdzenia reakcji obwodów elektronicznych na wilgoć pozostawia się włączony aparat w specjalnej komorze przez 21 dni. Panuje tam temperatura 40°C i 93% wilgotności. Ta ostatnia potrafi dotrzeć niemal wszędzie. Jeśli znajdzie się we wnętrzu aparatu, podejmuje się decyzje o zmianie wewnętrznej struktury aparatu. Aby uniknąć tych problemów stosuje się materiały bardziej oporne na działanie wilgoci bądź inaczej konstruuje się aparaty słuchowe.
  

 

Test potu

 W pobliżu aparatów pięciokrotnie rozpyla się roztwór solanki, co ma naśladować długotrwałe działanie potu. Zaraz potem umieszcza się te aparaty słuchowe w komorze o wysokiej wilgotności. Podczas tego procesu kryształki soli osadzają się w aparacie tak samo, jak gdyby nosił je ktoś spocony. Celem tego testu jest sprawdzenie, jak ten „sztuczny pot” działa na wewnętrzne części urządzenia. Pot powoduje korozję przewodów, sprężynek baterii i samych baterii. Mimo, że nie da się całkowicie wyeliminować tego problemu, można mu zapobiegać uszczelniając wrażliwe miejsca.

Test potu

 Ryc. 1. Test potu.

 

 

Test upadku

 Sprawdza się wpływ zrzucenia aparatu na podłogę. Dawniej do tego testu używano młotka, który spadał na badany aparat z pewnej wysokości. Dziś stosuje się bardziej wyrafinowane urządzenia. Aparat słuchowy jest mocowany w specjalnym uchwycie, młotek zaś podnosi się i uderza w niego pod różnymi kątami i z różną szybkością. Można powiedzieć, że to urządzenie przybliża podłogę do aparatu – różna szybkość uderzeń odpowiada upadkom na podłogę z różnych wysokości.
 

 

Test upadku

 Ryc. 2. Test upadku.

Testy środowiskowe

 Warunki panujące w tropikach bada się przez wspomniany już test ciepła i wilgoci. Aby obserwować wpływ temperatury na różne elementy aparatów słuchowych testuje się je w temperaturach od -25°C do +55°C. Bada się wpływ wybranych produktów, takich jak lakier do włosów czy mleczko do opalania. Istnieje też specjalna komora z promieniowaniem ultrafioletowym, która pozwala na ocenę wpływu światła słonecznego na nowe rodzaje tworzyw sztucznych, z których skonstruowane są obudowy aparatów.
  
 
Test kremu czekoladowego

 Oryginalnym testem jest ten z użyciem kremu czekoladowego, bowiem naśladuje on bardzo dobrze działanie woskowiny. Po jego podgrzaniu powstaje gęsty olejek, który - podobnie jak inne zanieczyszczenia - może zostać na palcach i zablokować drobne dziurki w osłonie chroniącej słuchawkę lub mikrofon aparatu słuchowego. Aby temu zapobiec inżynierowie w odpowiedni sposób projektują kształt aparatu, albo tak zmieniają własności plastikowej obudowy aparatu, by był bardziej odporny na działanie woskowiny.

Sprawdzenie w komorze ciszy

 Ryc. 3. Sprawdzenie w komorze ciszy.

 

Po wykonaniu poszczególnych testów aparaty słuchowe są sprawdzane w specjalnej komorze ciszy. Wszystkie parametry przetwarzania dźwięku muszą być zgodne z szczegółowymi normami i parametrami technicznymi dla nowych egzemplarzy. Tylko modele i rozwiązania, które przejdą pozytywnie przez te radykalne testy są oferowane w sieci oddziałów i punktów konsultacyjnych AS-Med Protetyka Słuchu niedosłyszącym pacjentom.
 

 

Oddziały i punkty konsultacyjne

Copyright by AS-Med Protetyka Słuchu
Drukuj | Do góry
zabart.com

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information